Kávéfüggőknek

Vajon mennyit tudsz a kávéról? Hogyan hathat rád az első elfogyasztott kávé vagy akár válhatsz-e függővé tőle? Olvasd el cikkünket, hogy kiderítsd, mi szól a kávé mellett vagy ellen!
Szerző: Juhász Flóra| Lektor: Dr. Biró Lajos, Dr. Palik Éva|2014-09-25
Oszd meg ismerősöddel ha tetszett!

Biztos voltál már olyan helyzetben, amikor szükséged volt arra, hogy éjszakába nyúlóan tanulj, és nem volt annyi időd, energiád, hogy eljuss a kitűzött tananyag végére. A kávé vagy az energiaital tűnhet ilyenkor a legjobb, leggyorsabb megoldásnak. Koffeintartalmuk felpörgeti az agyad, élesíti az elméd, ébren tart. Egy ideig. Ha túlzásba esel a kávé vagy más, koffeintartalmú italok fogyasztásával, és még nem szoktál hozzá, remegés, idegesség, alvászavar, agresszív viselkedés is lehet a mellékhatás. Nem túl csábító, igaz?

 

Mi történhet az első csésze megivása után?

 

Ha még előtte soha nem kávéztál, nem tudhatod, a szervezeted hogyan reagál a viszonylag nagy mennyiségű koffeinre, ami benne van. Verejtékezés, idegesség is jelentkezhet, ráadásul számolhatsz azzal is, hogy a kávé enyhe hashajtó, valamint erősebb vízhajtó hatása miatt kellemetlen szituációkba is keveredhetsz. Ha rendszeresen iszol kávét, és sokszor hasfájásra, gyomorégésre panaszkodsz, lehet, hogy a benne lévő egyik összetevő, a csersav okozza nálad ezeket a panaszokat. Ez esetben jobban jársz, ha lemondasz a kávéról, vagy kevésbé erősen iszod, és sohasem forrón, éhgyomorra.

 

Függő játszma?

 

Tudtad, hogy a kávéban lévő koffein is okozhat függőséget, a 18 év alatt tiltott szerekhez (alkohol, cigaretta, drog) hasonlóan. Amikor észreveszed magadon, hogy azt várod, mikor ihatod meg az aznapi kávédat, vagy nem tudsz egész nap meglenni nélküle, és ha nem kapod meg időben a napi adagot, ideges, remegős, fejfájós leszel, akkor bizony függő vagy.

 

Próbáld meg fokozatosan megvonni magadtól a kávét, és ha olyan tüneteket tapasztalsz magadon, mint folytonos gyengeség vagy fáradtság, akkor ajánlott felhagynod eddigi kávézási szokásaiddal, és helyette mással, például kevesebb koffeint tartalmazó teákkal helyettesítened azt. Ha a kávé ízéért vagy oda, akkor a koffeinmentes kávét neked találták ki.

 

Mit tegyél helyette?

 

Esetleg, ha már rászoktál, vagy mégsem tudsz lemondani a napi kávéadagodról, figyelj arra, hogy kávézási szokásaiddal ne lépd túl a napi ajánlott maximum koffeinmennyiséget (300 mg, ez kb. 3 csésze kávét jelent).

 

Ahhoz, hogy éber maradj, a kávé alternatívájaként választhatod a szintén koffeintartalmú zöld teát, fekete teát, vagy éppen a kakaót, amik szintén felélénkítenek. Az édesítésnél ne szállj el a cukorral, mert felesleges kilókkal gyarapodhatsz sok kicsi sokra megy alapon.

 

Ha ez sem elég, menj ki a szabad levegőre, mozogj egy kicsit, hogy aktivizáld magad! Az elegendő mennyiségű alvást se hagyd ki, mert a koffein nem pótolja, csak elfedi az alváshiány tüneteit!

 

A kávé jó oldala

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a kávénak nagyon sok pozitív hatása is van. Ide tartozik például a 2-es típusú cukorbetegség (ami főként felnőtt korban alakul ki, bár fiataloknál is egyre gyakoribb), depresszió, nem alkoholos zsírmáj, időskori elbutulás arányának ritkább előfordulása azok körében, akik rendszeresen isznak kávét. Azonban a kávézási szokásokhoz sajnos, gyakran társulnak az egészséget kedvezőtlenül befolyásoló tényezők: ilyen lehet a dohányzás, a mozgásszegény életmód, és ennek következtében a nagyobb testsúly. Ha kávézol, ezeket hanyagold!

 

Irodalom: