Ha nem is tudnád pontosan meghatározni, mi is az a boldogság, biztosan felismered, ha az vagy. Ilyenkor az öröm, a megelégedettség mellett az az érzés keríthet hatalmába, hogy az élet jó, értelmes és érdemes élni. A boldogságot nem csupán a pozitív érzések jelenthetik, amit akár egy jó film, finom vacsora, kellemes társaság is ki tud váltani. A tartós boldogsághoz hozzá tartozik az értelmesnek tartott élet is, ahol vannak céljaink és belső értékeink szerint éljük mindennapjainkat. Hogy most mennyire vagy boldog, azt kérdőíveink megmutathatják.
Fotó: shutterstock.com
Kutatások szerint 50%-ban örökletes, hogy mennyire érezzük magunkat boldognak. Csupán 10%-a múlik a körülményeinken, vagyis a boldogság szempontjából nem igazán számít, hogy gazdagok vagyunk vagy szegények, egészségesek vagy betegek, szépek vagy átlagosak, vagy hogy van-e párkapcsolatunk. A külső értékek, körülmények, tárgyak ráadásul rövid idejű boldogságot tudnak okozni. Például egy új mobiltelefon, aminek nagyon örültél, rövid időn belül elavulttá válhat és máris egy jobbra, másikra vágysz. Jó hír, hogy a boldogságszintünk 40%-a viszont tetteinken, vagyis kizárólagosan rajtunk múlik. Néhány módszerrel, jó szokások kialakításával a boldogság tartósan fokozható és fenntartható.
Íme 10+1 hatékony boldogságfokozó technika:
Ha hálát érzünk, odafigyelünk a jelenre és értékeljük az életünket azért, amiért olyan, amilyen ma. Rengeteg érv szól amellett, miért is jó hálásnak lenni, de a legütősebb, hogy a hála összeegyeztethetetlen a negatív érzésekkel, az irigységgel, a kapzsisággal, az aggodalmaskodással. A hálánk sokféleképpen megnyilvánulhat: elismeréssel, köszönetmondással, rácsodálkozunk és értékeljük a jelen pillanatot. Próbáld ki, milyen hatással van a közérzetedre, ha egy héten három alkalommal összegyűjtöd, miért is lehetsz hálás!
Hogyan néz ki az a világ, ahol jól alakulnak a dolgaid? Írd le, milyen fényes jövőt képzelsz el magadnak, ahol a lehető legjobb énedet megmutathatod. Képzeld el, hogy olyan a sulid, a munkád, a párkapcsolatod, amilyet igazán szeretnél. Írd le, milyen a lehető legjobb éned holnap, 1 év múlva, 5 év vagy akár 10 év múlva.
Növelheted úgy is az optimista gondolatok számát, ha felismered, ha egy pesszimista gondolatod támadt. Ilyenkor akár egy pénzérmét dobhatsz egy üvegbe, hogy eszedbe se jusson még egyszer az a gondolat. Utána megpróbálhatod egy kedvezőbb szemlélettel behelyettesíteni az adott gondolatot.
Az elfogadásban segíthet, ha tisztában vagy értékeiddel, hogy fontos vagy mások számára. Az önbizalomról szóló cikkben bővebben olvashatsz arról, hogyan növelheted önbecsülésed
Jobban fogod érezni magad, ha nem másokéhoz hasonlítgatod a teljesítményed, a külsőd, vagy a pénzed. Ha felfelé hasonlítgatsz (például „Bencének sokkal menőbb az autója”, „Anna mennyivel vékonyabb”) kisebbrendűségi érzésekhez, alacsonyabb önértékeléshez vezet, ha pedig lefelé (például „Zsolt több tárgyból bukott, mint én”, „Zsófinak sokkal pattanásosabb az arca”), bűntudathoz vezethet. Ne mások, hanem saját belső mércéd alapján ítéld meg önmagad! Az önértékelésed fokozása sokat segíthet abban, hogy csökkentsd a másokhoz való méricskélést.
Végezz jó cselekedeteket, legyél nagylelkű, együttérző másokkal! Ha másoknak segítünk, jobban megszerethetnek bennünket és az önbecsülésünk is növekedhet. Nem kell az afrikai éhező gyerekeknek eljuttatni a segélyt, elég, ha valakire rámosolygsz, ha éppen arra van szüksége (akkor is, ha éppen nem vagy mosolygós kedvedben). Teszteld le, milyen hatással van a boldogságodra, ha egy hét alatt öt jó cselekedetet hajtasz végre! Fontos, hogy ezeket tudatosan tedd és a változatosságról se feledkezz meg!
Az egyik leghatásosabb feszültségcsökkentés, ha megbízhatunk egy barátban, vagy egy hozzánk közel álló személyben és megoszthatjuk vele gondjainkat. Többet tudhatsz meg arról, hogyan javítsd kapcsolataidat a párkapcsolatokhoz való használati utasításunkból.
Ha tudatosan vagy az adott pillanatban, a hangulatod is pozitívabb lesz. Sokunkat fenyeget a figyelemzavar, mivel egyszerre több dolgot csinálunk, ami csökkenti a teljesítményt és a stressz szintet is növeli. Ha képesek vagyunk a zavaró tényezőket kizárni és egy feladatra koncentrálni, teljesítményünk és boldogságszintünk is növekedhet. Sőt, még egy semleges tevékenységet is élvezetesebbé tehetsz, ha csak arra figyelsz. Például a reggelinél csak az étel ízére koncentrálj, és ne azon agyalj evés közben, hogy milyen feladatokat kell még aznap elvégezned. Ehhez a koncentrációt érdemes fejlesztened, ebben egyes meditációs technikák segíthetnek. Portálunkon ehhez is találsz segítséget.
Próbáld ki, jobban érzed-e magad-e bőrödben, ha egy hétig mindennap leírod, hogy milyen pozitív esemény történt veled az elmúlt 24 órában. A hamarosan kifejlesztésre kerülő napló alkalmazás pedig abban segít, hogy az életed összes kiemelkedő pozitív eseményét összegyűjtsd és bármikor erőt meríthess belőle, ha épp magad alatt vagy.
Ehhez ötleteket A stressz leküzdhető! c. cikkben találsz.
A testedzés, a sport fokozza az endorfintermelést, amely boldogsághormonként is ismert. Leginkább a hosszabb távon folytatott intenzív mozgás (futás, úszás, stb.) fokozza az endorfin felszabadulását, amely segít a stresszel való megküzdésben is. Azonban ne feledkezz meg róla, hogy nem csak a sport, minden mozgás, fizikai cselekvés jó hatással van rád, legyen az egy nagytakarítás, tánc vagy séta! Edzésterveket is találsz a tudástárban.
Boldogabbak azok az emberek, akik olyan dolgok felé törekednek, ami fontos számukra. Egyik legfontosabb boldogságfokozó technika egy értelmes életcél kitűzése. Vannak, akik a munkájukra teszik fel az életüket, vagy szeretnének tartalmas családi, társas életet élni. A lelki élet szempontjából inkább a cél felé való törekvés, nem is a cél elérése számít. Előfordulhat, hogy nem a megfelelő célok felé haladunk, mert inkább mások, a családunk, a kultúránk elvárásait követjük: „Keress sok pénzt!”, „Legyél gyönyörű!”. Fontos, hogy megtaláld Téged milyen célok tesznek tartósan boldoggá és ezek mellett köteleződj el! Hogy jelenleg milyen célok mozgatnak, azt kérdőíveinkkel felmérheted.
Fotó: shutterstock.com
Ha úgy érzed, belevágnál a boldogság fokozásába, a számodra megfelelő módszereket válaszd ki! Lesznek olyanok, amely neked hatékonyabb, mint a többi. Érdemes időt szánni a kipróbálásukra és a saját tapasztalatod alapján dönteni, melyik áll közel hozzád. Ha úgy érzed, hogy a boldogság mostanában elkerül, érdemes lenne elolvasni a kapcsolódó cikkeket és kitölteni kérdőíveinket.
Fotó: shutterstock.com
Forrás:
Sonja Lyubomirsky: Hogyan legyünk boldogok? Ursus Libris Kiadó, Budapest, 2008.
Martin E.P. Seligman: Autentikus életöröm. A teljes élet titka. Laurus kiadó, Budapest, 2008.