A személyi edzés

A személyi edzés napjaink fitnesz trendjeinek fontos eleme. Nem véletlenül, hiszen szakember segít személyre szóló edzésprogramod kialakításában és az edzésekben is.
Szerző: Csáki István| Lektor: Dr. Boros Szilvia|2015-03-09
Oszd meg ismerősöddel ha tetszett!

Mi a személyi edzés?

A személyi edzés egy sportszakember (személyi edző) által nyújtott szolgáltatás, amely magába foglalja a mozgásprogram kialakítását, az edzést és a folyamatos tanácsadást.

 

A személyi edzés jellemzői

Az edzés leggyakrabban az edzőteremben történik, de előfordulhat, hogy az edző otthon dolgozik vagy házhoz megy és a tréningeket a vendég otthonában vezényli le. Általában heti 1-5 foglalkozást jelent, a vendégek igényeinek és anyagi lehetőségeinek függvényében.

 

Célok

Sokféle indíttatásból fordulhatsz személyi edzőhöz. Lehet célod a fittség fokozása, az egészséges életmód megteremtése, alakformálás, izomerősítés, tömegnövelés vagy éppen „szálkásítás”.

 

A személyi edző feladatai

A személyi edző segít a gyakorlatok minél pontosabb kivitelezésében, a helyes technika elsajátításában, a sérülésveszély kivédésében. Életmódbeli, táplálkozási, egészségügyi tanácsokkal is ellátja vendégét, továbbá pedagógiai és pszichológiai feladata is van, ami leginkább a motiválásban nyilvánul meg.

Összefoglalva:

  1. Segíti a célok megfogalmazását.
  2. Megtervezi az edzéseket.
  3. Levezényeli az edzéseket.
  4. Utasításokat ad az edzés során.
  5. Motivál és bíztat.

 

A személyi edzés típusai

A személyi edzésnek rengeteg fajtája van, és az újabb eszközök és edzésmódszerek megjelenésével számuk egyre csak növekszik. A teljesség igénye nélkül a személyi edzés néhány fajtája:

  1. Testépítő edzés (tömegnövelés, izomerősítés, testzsír-arány csökkentés)
  2. Funkcionális tréning (a gyengébb izomcsoportok célzott edzése)
  3. TRX (saját testtömeggel edzés)
  4. Core-training (törzsizomzat erősítése)
  5. Köredzés (egy sorozat után vált gyakorlatot, majd az utolsó gyakorlat után jön a következő kör)
  6. Futóedzés
  7. Különböző sportágakra specializálódott edzések (labdajátékok, küzdősportok), stb.

 

A 3 fő edzésmódszer:

  1. Aerob edzés: aerob edzés esetén három fontos szempontot kell szem előtt tartani: a megfelelő mozgásforma kiválasztása (pl. futás, biciklizés); a gyakorlatvégzés időtartama; az aerob edzés gyakorisága.
  2. Erősítő edzés: a megfelelő gyakorlat kiválasztása mellett hangsúlyos az ellenállás nagysága (mekkora súllyal dolgozunk), az ismétlések és szériák számára, valamint az ismétlések és gyakorlatok közötti pihenőidő is.
  3. Nyújtó edzés: általában az előző két edzéssel kombinálva jelenik meg.

 

A személyi edzés folyamata

  1. A vendég megismerése: Mi a célja? Sportolt-e korábban, és ha igen, mit? Milyen az életmódja: milyen jellegű munkát végez, mennyi szabadideje van? Milyen jellegű mozgásformákat preferál? Van-e valamilyen egészségügyi problémája (pl.: asztma, keringési zavar, cukorbetegség)? Milyen sérülései voltak korábban, amelyek esetleg kizárhatnak bizonyos gyakorlatokat, mozgásformákat?
  2. Előzetes állapotfelmérés: a vendég aktuális kondíciójának feltérképezése, amely kiindulópontként szolgál az edzésterv kialakításánál.
  3. Edzésterv kidolgozása: A felmérés után a vendég állapotához és céljaihoz igazított edzéstervet dolgoz ki az edző. Az edzésterv mellett igény szerint étrendet is összeállít az ügyfelének, illetve további életmódbeli tanácsokkal látja el őt.
  4. Edzés: A szolgáltatás lényegi része, maga az edzésfolyamat, edzések egymásra épített sorozata.
  5. Állapotfelmérés az eredmények, fejlődés feltérképezésére: Bizonyos időközönként szükséges felmérni kliens állapotát, amely segít felmérni a fejlődést, és visszajelzést ad az elvégzett munka eredményességéről.

 

A jó személyi edző tulajdonságai:

  1. Megfelelően képzett, tapasztalt szakember.
  2. Saját külsejével és életvitelével is példát mutat.
  3. Ügyel a biztonságra.
  4. Türelmes.
  5. Pozitív a hozzáállása.
  6. Kommunikatív.
  7. Motiváló.
  8. Megbízható.

 

A személyi edzés tehát nem csupán magát az egy-másfél órás edzést foglalja magába, hanem több területre is kiterjed. A személyi edzőnek sok dologgal kell tisztában lennie, kezdve az élettani és edzéselméleti ismeretektől a táplálkozással kapcsolatos ismeretekig. Nem csak a fizikai állapotra fókuszál, hiszen a fittség és a jól-lét eléréshez mentális és érzelmi kiegyensúlyozottság is kell.

 

Irodalom:

http://yourtrainer.freewb.hu/a-szemelyi-edzes-menete

http://blog.focusedtrainers.com/personal-training/

 

Fotó: shutterstock.com