Az edzés fogalma: „Az edzés célzott izom összehúzódások szisztematikus ismétlése melyek morfológiai és funkcionális változásokat eredményeznek.” (Hollman, Hettinger, 1999)
Célzott, mert nem valamit (bármit) csinálunk, hanem a számunkra megfelelő sportot választjuk ki.
Szisztematikus, mivel időnként változtatni kell: a fokozatos terhelés elve, azaz az általunk megszokott edzésinger egy idő után nem okoz fizikai változást, így érdemes növelni, vagy új típusú edzést választani
Tervszerű: megfelelő pihenő (regenerálódási) időt hagyva folyamatos sporttevékenységet végzünk.
Lássunk egy példát:
Összefoglalva: tényleges edzésmunkát akkor végzünk, ha az edzéseink jól felépítettek, logikusak. Kellő pihenő időt hagyunk az izmainknak, hogy regenerálódhassanak, majd ha az edzés már megszokottá válik, emelünk a nehézségén, vagy más típusú edzést választunk, esetleg csökkentjük a pihenő időt.
Célunk eléréséhez rendszeres tréningre van szükség. A szabadidősportban mindezt tehetjük egyedül vagy társsal, ill. csapatban, előre meghatározott helyen és időpontban, edzővel vagy anélkül.
A szabadidős – más néven - rekreációs edzések az alábbiak szerint csoportosíthatók:
Napjainkban a szabadidősportok között nagy népszerűségnek örvendenek a táncformák, amelyek az esztétikai megjelenésben, a társasági élet megerősítésében, a nőiesség kihangsúlyozásában segítenek. A sportágválasztásban kiemelt szerepet játszik az élménykeresés: extrémsportok, új mozgásformák (pl. szörf-jóga, légi-fitnesz, stb.), segédeszközök (pl. gördülőeszközök, botok, lécek, stb.) használata, eltérő fizikai környezet (pl. gleccser sí, búvárkodás) keresése jellemzi. A sportolás sokszor fontos szociális színtér (találkozhatunk a barátainkkal, ismerőseinkkel, rokonainkkal), máskor státuszszimbólum (pl. vitorlázás, tenisz, golf).
Természetesen a sportágak megfelelő kiválasztásához ismerni kell az adott életkor jellemzőit, hiszen nem mindegy, hogy milyen mozgásformával terheljük izmainkat, ízületeinket, idegrendszerünket.
14 éves kor alatt:
14-17 éves korban:
A 15-24 év között
Jó tudni!
Gyermekkorban (18 éves kor alatt) napi 1 óra testmozgásra van szükség. Tizennyolc év felett hetente legalább 3-4 alkalom, közepes vagy magas intenzitású folyamatos edzésmunkát érdemes végezni. Az alkalomszerűen adott terhelés nem vált ki alkalmazkodást és így nem segít testünkkel és fittségi állapotunkkal kapcsolatos céljaink elérésében.
A sérülések megelőzésének érdekében a középiskolás életkortól egyre fontosabb szerepet kap
A szabadidősportnak minden életkorban számos előnye van. A különböző mozgásformák elsajátításával, a rendszeres tréningekkel nem csak a fizikai erőnlét, a jó kondíció érhető el. A sport élményt ad, örömöt szerez, javítja kedélyállapotunkat, szellemi teherbírásunkat.