A futás rendkívül jó stressz-levezetés, szépen formálja az alakot, jót tesz a szívnek és kondiban tartja a testet. Hatására nem csak az aerob állóképesség nő, hanem számos anyagcsere-, légzőszervi, kiválasztó-rendszeri, hormonális, immun és idegrendszeri változás is bekövetkezik.
Szinte minden környezetben, időszakban és különösebb felszerelés nélkül nekivághatsz. Persze a jó minőségű futócipő nélkülözhetetlen.
A rendszeres futás hosszú távú előnyei
- Csökken a szívinfarktus előfordulásának esélye.
- Gyorsul a zsírok bontása, a zsírraktárak mobilizációja.
- Növekszik a védő koleszterin és csökken a vérzsírok szintje.
- Csökken a trombózisveszély.
- Gyorsul az anyagcsere.
- Erősödik a csontok szilárd váza.
A futás hatása a szervezetre
- Agy: Javul az agyi vérkeringés, több vér és oxigén jut el az agyterületekhez. Boldogsághormon (ú.n. béta-endorfin) szabadul fel, amely euforizáló, hangulatjavító hatást vált ki.
- Tüdő: Erősödnek a légzőizmok, nő a vitálkapacitás. Több levegő, több oxigén jut be a szervezetedbe.
- Szív: A szív munkája gazdaságosabbá válik: lassabban, de nagyobb erővel ver, így több vért pumpál a keringésbe. A szív vér-, oxigén-, energia-ellátása is javul. Új hajszálerek képződnek.
- Érrendszer: A vérnyomás csökken, az erek fala rugalmasabbá válik, javul a szervek, szövetek vér- és oxigén-ellátása.
- Izomzat: Nő az izomerő, javul az izmok keringése, több energiát (szénhidrátot) képesek raktározni.
- Hormonrendszer: Nő az anabolikus hormonok (tesztoszteron, növekedési hormon), csökken a stresszhormon (adrenalin) szintje.
- Anyagcsere: Csökken a vérzsírszint, nő a cukortolerancia és az inzulinérzékenység.
- Immunrendszer: Nő a nyálkahártyákat védő immunglobulin-A szintje, valamint a sejteket védelmező immunfaktorok száma és aktivitása.
- Idegrendszer: Gyorsul a terhelés alatti reakcióidő, nő az ideg-izom kapcsolatok száma, javul a mozgáskoordináció.
Tudtad-e?
A szív-érrendszer alkalmazkodása a rendszeres futás megkezdése után már 4-6 héttel bekövetkezik.
Fotó: shutterstock.com
Hogyan állj neki?
Kezdd kicsiben, rövidebb szakaszon, ne terheld túl magad az elején, saját tempódban fokozatosan növeld a megtett távolságot, majd az intenzitást! Figyelj a túledzés elkerülésére: iktass pihenőnapokat az edzéstervbe és tedd változatossá futóprogramod, például iramfutással, hosszúfutással vagy terepfutással! Érdemes úgynevezett keresztedzést is végezni, mint például a futást váltogatni úszással vagy kerékpározással. A ciklusosságra is érdemes odafigyelni, amely alapján 3-4 hetes intervallumokban végzed az edzéseket és évente egy hosszabb pihenő időszakot iktatsz közbe.
Lehet-e a rendszeres futással fogyni?
A futás alatt a szervezeted sok energiát használ fel (természetesen a mennyiség és intenzitás mértékében). A testzsírarány csökkentésének érdekében célszerű alacsony intenzitáson, hosszabb ideig futni, mivel a zsírbontás a szervezetünkben kb. 40-60 perc elteltével terebélyesedik ki. Magasabb intenzitásnál a szénhidrát felhasználása dominál, amely mellett azonban kis mértékben zsírt is használ a szervezetünk. Vagyis ekkor is bekövetkezik a testzsírarány csökkenése, de az izomtömeg növekedése is számottevő. [I1] A legújabb ajánlások szerint érdemes az állóképességi tréning mellett hetente 2-3 alkalommal izomerő-fejlesztést is végezni a testtömeg csökkentése érdekében.
Fontos alapszabályok
- Fordíts gondot a kényelmes, jó minőségű futócipő beszerzésére!
- Lassan kezdj!
- Mindig tartsd be a fokozatosság elvét!
- Ne fuss teli gyomorral!
- Futás előtt melegíts be izmaid!
- [I2]Figyelj a helyes technikára!
- Próbálj egyenletesen, szájon át lélegezni!
- Futás után ne felejtsd el a levezetést és nyújtást!
- Fuss rendszeresen (hetente legalább három-négy alkalommal)!
A leggyakoribb hibák
- - Nem megfelelő futócipő viselése (lúdtalp esetén a talpbetét hiánya).
- - Nem az évszaknak, időjárásnak megfelelő ruházat viselése (télen a kesztyű, fület is védő sapka, sál nélkülözhetetlen).
- - A mennyiség eltúlzása (heti 70 km-nél több futás ártalmas lehet).
- - A bemelegítés, levezetés, nyújtás hiánya (megnöveli a sportsérülések, sportártalmak kialakulásának esélyét).
Túlsúly esetén…
A futóedzés terjedelme, heti száma, intenzitása függ a túlsúly mértékétől, az egyéb kockázati tényezőktől, betegségektől, edzettségi állapottól, életkortól, stb. Jelentős súlytöbblet esetén ne fuss! Helyette válaszd a vízi tornát, úszást vagy a vízben gyaloglást.
Maximum 5-10 kilogramm súlytöbblet esetén az első 3-5 alkalommal hosszabb séta javasolt (2-5 km). Állapottól függően a sétálásba helyenként rövid (100-200 m-es) kocogásokat érdemes beiktatnod (3-5 db). Ha ez könnyedén megy, növelheted a kocogás arányát a sétával szemben mindaddig, míg az adott távot egyszer, megállás és sétálás nélkül végig nem tudod kocogni. Ezt követően növelhető a távolság, majd lehet „játszani” az irammal.
Összefoglalva: a futás egy nagyszerű szabadidősport, amely egy sor jótékony hatást fejt ki az emberi szervezetben. Jó fizikai kondíció, állóképesség, a testzsírarány csökkenése, az izomtömeg növekedése érhető el általa.
Fotó: shutterstock.com