Kerékpározz az egészségedért!

A szabadidő-kerékpározás nagyszerű örömforrás, egyéni és társas tevékenység. Közlekedési eszköz funkciója sem lebecsülendő. A rendszeres kerékpározás hatására javul az állóképesség, az izomerő, az ideg-izom koordináció, és az egyensúlyérzék.
Szerző: Csáki István| Lektor: Ferenczi Ingrid, Dr. Boros Szilvia|2015-04-01
Oszd meg ismerősöddel ha tetszett!

Mivel a kerékpározás túlnyomórészt szabadban végzett tevékenység, így a kedvező élettani hatások mellett környezettudatosságra is tanít.

A rendszeres kerékpározás legfontosabb élettani vonatkozásai

  • Javítja a szervezet fizikai teljesítőképességet.
  • Javítja a szív-ér rendszer állóképességét, gazdaságossá teszi a szív munkáját és fokozza a szervek vérellátását, oxigenizációját.
  • Csökkenti a vérzsírszintet és emeli a védő-koleszterin szintet.

A rendszeres kerékpározás jótékony hatásai

  • Fokozza a zsírbontást, így láthatóbbá válik az izomzat.
  • Kíméli az ízületeket, jóval kisebb terhet ró rájuk, mint a kocogás vagy a futás, ezért ideális sportág túlsúlyos vagy elhízott személyek részére.
  • Segíti az elhízás, ill. A túlsúly megelőzését.
  • Segíti a mindennapok feszültségeinek levezetését, a stresszkezelést.

 

Hogyan válaszd meg a nyereg magasságát?

A kerékpározás helyes végrehajtásánál a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

  • A nyeregre ülve a teljes talpnak nem kell feltétlenül leérnie a földre.
  • A nyereg magasságát kétféleképpen határozhatod meg:
  1. a csípőd magasságához igazíthatod
  2. ha felülsz a kerékpárra, a pedálra helyezed talpad elülső részét (elülső talppárnádat) és úgy állítod be az ülést, hogy a hajtókar legalsó helyzetében lábad nyújtott legyen, a talpfej pedig vízszintesen álljon.

Kinek való a kerékpározás?

Az átlagember edzettségi állapotának növelésén, az élettani folyamatok javításán túlmenően a rendszeres kerékpározás segíti a szívinfarktuson átesett betegek rehabilitációját. Az elhízás kezelésében is kitüntetett szerepe van. A szobakerékpárt gyakran alkalmazzák különböző sportsérülések, műtétek utáni rehabilitációra is. Az edzettségi állapot szinten tartásában lehet kiemelt szerepe. Ennek ellenére - amennyiben lehetőség van rá - a szabadtéri kerékpározást célszerű választanod a szobakerékpározás helyett.

Szobakerékpár

A szobakerékpárok népszerűsége érezhetően nő, szinte minden edzőteremben és a háztartások egy részében is megtalálható. Általában négy fő cél érdekében használják:

  1. Erősítő edzés előtti bemelegítésre (edzőteremben és otthon egyaránt).
  2. Általános kondicionálásra (főleg az időhiányban szenvedők választják a reggeli vagy esti kerekezést, akár a tv előtt).
  3. Testtömeg-csökkentésre (napi 50 perc, folyamatos, alacsony intenzitású szobakerékpározás a testtömeg-csökkentő edzésprogram alapjául szolgálhat).
  4. Szív-ér rendszeri betegségek, ill. műtétek utáni rehabilitációra, anyagcsere-betegségek, elhízás kezelésére.

 

A szobakerékpáron végzett edzés hatásai majdnem megegyeznek a szabadtéri kerékpározáséval. A szobában a légellenállás hiánya miatt jóval kisebb teher hárul a felsőtestre, az izomfeszülés mértéke adott esetben jóval kisebb. Ezáltal egyenletesebb utazósebesség érhető el.

Mikor ne kerékpározz?

Aranyér és a gerinc betegségei (példáulsérv, gerincdeformitás) esetén nem javasolt.

 

Összefoglalva elmondható, hogy a kerékpározás nagyszerű, aktív kikapcsolódást biztosít. Javítja a fizikai teljesítményt, segíti a szervek működését, fokozza az örömérzetet. A fejlődésben lévő szervezet számára is ideális választás.

 

Fotó: shutterstock.com